Časté dotazy

Co když má mé dítě narozeniny?

Oslavíme to! Zpravidla mu věnujeme klidně celý den. Děti vyrobí dárečky, zazpíváme si nebo zahrajeme divadlo. Oslavenec může přinést nějakou dobrotu, prosíme Vás o respektování zdravého přístupu ke stravování, takže s cukrem střídmě, průmyslové cukrovinky raději vůbec. Máme rádi domácí dobroty a nebo klidně kupované v některém chytrém lokálním obchůdku.


Zpět na úvod

To křoví na vaší zahradě… není nebezpečné?

Ale ano, je! Někdy se v něm skrývá tygr, jindy anakonda, taky tu můžete natrefit na čarodějnici, bájné vikingy, slovanskou bohyni Ladu, Lloyda z Ninjaga, Mauglího i hada Ká a i nějaký ten superhrdina se najde. Nejčastěji Spiderman (má tu hromadu osminohých parťáků), Batman (toho ale potkáte jen při přespávku), lady železná dračice, velká parta květinových víl a bájných křovinových skřítků. Roste tu spousta pažitky, šťavele, česnáčku, bydlí tu modřinky.

Je nebezpečné.

Ne, nebudeme ho sekat.


Zpět na úvod

Mé dítě je jiné. Můžeme se i tak přijít podívat?

🙂 výborně, taková je většina dětí u nás. Ono je vlastně každé dítě jiné, každé má své „speciality“, nálady, postoje, vzory a vzorce přinesené z rodiny, z prostředí, odkudkoli… Naší devizou je schopnost podívat se na dítě bez předsudků, bez nálepek, bez hodnocení.

A velmi rádi se budeme učit zrovna od toho vašeho 🙂


Zpět na úvod

Může mé dvouleté dítě do školky?

Rozhodujeme se individuálně podle potřeb a osobních dispozic dítěte po konzultaci s rodiči a po jejich osobní návštěvě. Někdy se společně rozhodneme nástup o pár týdnů či měsíců odložit, častěji ale přistupujeme na postupnou adaptaci dle možností kmene i rodiny. Záleží na potřebách dítěte a prioritou je, aby se cítilo bezpečně a klidně.


Zpět na úvod

Jak funguje stravování?

Dopolední i odpolední svačinku si děti nosí s sebou. Obědy si po celý školní rok 2017 a 2018 vaříme sami z v maximální míře místních zdrojů (až na malé výjimky, kdy si oběd přivezeme z mnichovické jídelny a specifické akce). Od září 2018 plánujeme dny, kdy si budeme vařit, abychom ale mohli co nejvíce času trávit v terénu, budeme obědy opět dovážet od externích dodavatelů.


Zpět na úvod

Co má mít dítě s sebou?

Do lesní školky je dobré vaše dítě vybavit batohem, ve kterém bude mít připravenou svačinu na dopoledne i na odpoledne. Obzvlášť v zimě mají děti velký výdej energie, takže snědí opravdu všechno! V zimě termosku s teplým (ale ne horkým) čajem, v létě prostě lahev s vodou nebo se šťávou. Pití doplňujeme, když je potřeba. Důležitý je výběr oblečení pro danou roční dobu a také dostatek náhradního oblečení a obutí. Do batohu také dětem dáváme malou karimatku, aby i ve vlhku mohly sedět venku na zemi. Když hodně prší, hodí se i nepromokavý povlak na batoh a samozřejmě pláštěnka.


Zpět na úvod

Jaké potřebujeme boty?

Na léto mohou být pevné, ale máme dobrou zkušenost i se sandály, které dobře drží na noze. Některé děti nosí barefoot boty a ani to není problém, pokud je na ně dítě zvyklé. Skvělé jsou obojživelné, se kterými můžeme proběhnout potokem a nic se jim nestane. V zázemí by na děti měly čekat jejich vlastní holinky. Hodí se kdykoli!

V zimě je důležité, aby boty byly nepromokavé a vyšší. Děti si nosí druhé boty na přezutí, kdyby jim do těch prvních napadal sníh. Vždy je nicméně po příchodu do zázemí dáváme uschnout ke kamnům. Ideální jsou vlněné nebo jinak funkční ponožky (třeba lyžařské). Každopádně potřebujeme hodně ponožek do zásoby na převlečení. Některé děti nosí boty s membránou a jako náhradní klasické sněhule.

Na jaře a na podzim jsou dobré univerzální boty do terénu s nepromokavou úpravou a jako záloha holinky. Dobré jsou také zateplené holiny.

Do zázemí jsou určitě potřeba přezůvky.

I boty a ideálně i ponožky je potřeba mít označené, abychom věděli, komu patří.

…a ještě něco. Děti dost často boty nepotřebují 🙂 V létě je zpravidla nenutíme, aby si je braly, pokud nás nečeká těžký terén, dítě nemá zdravotní specifika apod. Ale na všem se s námi dá domluvit.


Zpět na úvod

Jak jsou děti oblečené?

V létě klasicky podle počasí, vždy ale mají s sebou minimálně jednu sadu náhradního oblečení, lépe dvě. V lese bývá o něco chladněji, než ve městě nebo i na louce, takže se hodí i dlouhý rukáv. Každopádně potřebujeme pláštěnku nebo lehkou větrovku!

Na podzim a na jaře děti postupně zateplujeme a balíme jako cibuli do vrstev. Přidáváme spodní oblečení, které zahřeje, nosíme nepromokavé bundy i kalhoty (bláťáky nebo třeba softshell).

V zimě klademe důraz na vrstvení – osvědčené je mít spodní tílko nebo košilku, triko s dlouhým rukávem třeba z funkčního materiálu (vlna, merino, apod.), triko s krátkým a svetr. Na spodní prádlo spodky, leginy nebo punčochy. Zimní soupravu složenou z bundy a kalhot, kombinézu, apod. Důležité je mít nohy v teple. Vlněné ponožky nebo druhé ponožky na punčocháče jsou dobrá volba. Každopádně je potřeba, aby prsty u nohou měly v botě dost místa, pokud ho nemají, tak jsou tlusté ponožky často na škodu, protože prsty nepracují a nezahřívají se.

Oblečení je potřeba mít podepsané či jakkoli označené, abychom věděli, komu patří. Tak často se to mění! Sotva si zapamatujeme, která bunda patří Věrušce, stihne mezitím vyrůst (nebo se změní počasí) a potřebuje větší 🙂 Děkujeme, velmi nám to usnadňuje provoz.


Zpět na úvod

A co spaní po obědě?

Děti, které jsou zvyklé spát po obědě, budou potřebovat polštářek, pokud chtějí. Spacák i pohankovou matraci jim půjčíme. Děti, které nespí, po obědě odpočívají. Čteme společně knížky s pohádkami nebo si v klidu tvoří, předškoláci často trénují psaní, čtení nebo čísla a další dovednosti, pokračují v rozdělané práci a svých vlastních projektech.


Zpět na úvod

Jak je to ve školce s hygienou?

Ve školce máme dvě moderní finské separační toalety. Jsou modré 🙂 Mají ventilaci a zasypávají se substrátem, který přispívá k účinnému kompostování a tím rychlejšímu rozkladu a zmenšování objemu kompostované hmoty. Toalety mají prkénka, která nestudí. Ruce si myjeme mýdlem a vodou, venku máme barely s teplou nebo studenou, podle ročního období.

V novém domě bude k dispozici standardní hygienické zázemí (dětská koupelna s dostatečným počtem toalet, umyvadla, ručníčky).


Zpět na úvod

Jak se pracuje s předškoláky?

Dětem v předškolním věku se věnujeme individuálně podle toho, jak jsou v přípravě daleko a co je aktuálně zajímá. S písmeny se setkávají všechny děti, s těmi předškolními pak pracujeme intentzivněji a hlavně přirozeně, abychom je do ničeho nenutili, ale naopak je nadchli. Pedagogové podporují děti v jejich vlastním zájmu o svět kolem nich – rozvinou a pedagogicky podpoří téma vyplývající ze situace, ročního období, aktuálních potřeb dětí. Tyto aktivity pak cíleně začleňují do připraveného vzdělávacího plánu jako v klasických školkách. Od září 2018 budeme pracovat s dětmi systematicky za pomoci publikace Můj první zápisník.


Zpět na úvod

Jak je zajištěna bezpečnost dětí?

V zázemí máme pro případ potřeby vybavenou lékárničku, do lesa vždy nosíme s sebou přenosnou. Každý nový lektor absolvuje kurz první pomoci pro děti. Nosíme také náhradní oblečení a svačinku. S dětmi je v terénu vždy potřebný počet lektorů. Vždy žádáme rodiče, aby nás informovali o všech specifikách dětí.


Zpět na úvod