Časté dotazy

Jak funguje stravování?

Dopolední i odpolední svačinku si děti nosí s sebou. Obědy máme ze senohrabské školy a školky, jídelníček najdete na stránce jídelny MŠ a ZŠ Senohraby.

Nahoru

Co má mít dítě s sebou?

Do lesní školky je dobré vaše dítě vybavit batohem, ve kterém bude mít připravenou svačinu na dopoledne i na odpoledne. Obzvlášť v zimě mají děti velký výdej energie, takže snědí opravdu všechno! V zimě termosku s teplým (ale ne horkým) čajem, v létě prostě lahev s vodou nebo se šťávou. Pití doplňujeme, když je potřeba. Důležitý je výběr oblečení pro danou roční dobu a také dostatek náhradního oblečení a obutí. Do batohu také dětem dáváme malou karimatku, aby i ve vlhku mohly sedět venku na zemi. Pokud ji nemá, dostane ji od nás. Když hodně prší, hodí se i nepromokavý povlak na batoh a samozřejmě pláštěnka.

Nahoru

Jak je zajištěna bezpečnost dětí?

V zázemí máme pro případ potřeby vybavenou lékárničku, do lesa vždy nosíme s sebou přenosnou. Každý nový lektor vždy absolvuje kurz první pomoci pro děti. Nosíme také náhradní oblečení a svačinku. S dětmi je v terénu vždy potřebný počet lektorů.

Nahoru

Jak je to ve školce s hygienou?

Ve školce máme dvě moderní finské separační toalety. Jsou modré 🙂 Mají ventilaci a zasypávají se substrátem, který přispívá k účinnému kompostování a tím rychlejšímu rozkladu a zmenšování objemu kompostované hmoty. Toalety mají prkénka, která nestudí. Ruce si myjeme mýdlem a vodou, venku máme barely s teplou nebo studenou, podle ročního období, v chatičce jsou umyvadla. Děti, které si odvykají od plenek, tak není problém přebalit či umýt.

Nahoru

Jak jsou děti oblečené?

V létě klasicky podle počasí, vždy ale mají s sebou minimálně jednu sadu náhradního oblečení, lépe dvě. V lese bývá o něco chladněji, než ve městě nebo i na louce, takže se hodí i dlouhý rukáv. Každopádně potřebujeme pláštěnku!

Na podzim a na jaře děti postupně zateplujeme a balíme jako cibuli do vrstev. Přidáváme spodní oblečení, které zahřeje, nosíme nepromokavé bundy i kalhoty (bláťáky nebo třeba softshell).

V zimě klademe důraz na vrstvení – osvědčené je mít spodní tílko nebo košilku, triko s dlouhým rukávem třeba z funkčního materiálu (vlna, merino, apod.), triko s krátkým a svetr. Na spodní prádlo spodky, leginy nebo punčochy. Zimní soupravu složenou z bundy a kalhot, kombinézu, apod. Důležité je mít nohy v teple. Vlněné ponožky nebo druhé ponožky na punčocháče jsou dobrá volba. Každopádně je potřeba, aby prsty u nohou měly v botě dost místa, pokud ho nemají, tak jsou tlusté ponožky často na škodu, protože prsty nepracují a nezahřívají se.

Nahoru

A co spaní po obědě?

Děti, které jsou zvyklé spát po obědě, budou potřebovat polštářek, pokud chtějí. Spacák i pohankovou matraci jim půjčíme. Děti, které nespí, po obědě odpočívají. Čteme společně knížky s pohádkami nebo si v klidu tvoří, předškoláci často trénují psaní, čtení nebo čísla a další dovednosti.

Nahoru

Jak se pracuje s předškoláky?

Dětem v předškolním věku se věnujeme individuálně podle toho, jak jsou v přípravě daleko a co je aktuálně zajímá. S písmeny se setkávají všechny děti, s těmi předškolními pak pracujeme intentzivněji a hlavně přirozeně, abychom je do ničeho nenutili, ale naopak je nadchli. Pedagogové podporují děti v jejich vlastním zájmu o svět kolem nich – rozvinou a pedagogicky podpoří téma vyplývající ze situace, ročního období, aktuálních potřeb dětí. Tyto aktivity pak cíleně začleňují do připraveného vzdělávacího plánu jako v klasických školkách.

Nahoru

Jaké potřebujeme boty?

Na léto mohou být pevné, ale máme dobrou zkušenost i se sandály, které dobře drží na noze. Některé děti nosí barefoot boty a ani to není problém, pokud je na ně dítě zvyklé. Skvělé jsou obojživelné, se kterými můžeme proběhnout potokem a nic se jim nestane. V zázemí by na děti měly čekat jejich vlastní holinky. Hodí se kdykoli!

V zimě je důležité, aby boty byly nepromokavé a vyšší. Máme ve školce pro jistotu impregnační sprej, ale je to jen pro případ nutnosti. Děti si nosí druhé boty na přezutí, kdyby jim do těch prvních napadal sníh. Vždy je nicméně po příchodu do zázemí dáváme uschnout ke kamnům. Ideální jsou vlněné nebo jinak funkční ponožky (třeba lyžařské). Každopádně potřebujeme hodně ponožek do zásoby na převlečení. Některé děti nosí boty s membránou a jako náhradní klasické sněhule.

Na jaře a na podzim jsou dobré univerzální boty do terénu s nepromokavou úpravou a jako záloha holinky. Dobré jsou také zateplené holiny.

Do zázemí jsou určitě potřeba přezůvky.

Nahoru